Terugkijken: 22 januari 2026 – Webinar Aan de slag met Menstruatie & Overgang

De mensen van het webinar aan een grote tafel

Tijdens het webinar VerRIJK je Kennis: Aan de slag met Menstruatie & Overgang op het werk, keken we terug op het afgelopen campagnejaar, maar keken we vooral ook vooruit. Hoe kunnen we de verzamelde kennis daadwerkelijk inzetten in de praktijk?

Voor het antwoord op die vraag gingen projectteamleden Paula Kragten en Tanja Knippers in gesprek met onder andere Simone van Houten-Pilkes van Basis & Beleid Organisatieadviseurs, over het  onderzoek onder 3.000 rijksmedewerkers. Welke ervaringen en behoeften kwamen uit het onderzoek naar voren? Ook aan tafel zat bedrijfsmaatschappelijk werker Francien Resius. Slechts 12% van de rijksmedewerkers bespreekt overgangsklachten met bedrijfsarts/bedrijfsmaatschappelijk werk. Bij menstruatieklachten is dit zelfs 4%. Hoe kan dit? Wat kan BMW betekenen in het geval van menstruatie- en overgangsklachten?

Projectteamlid Monique Verbraeken (Ministerie van BZK) vertelde over andere rijksbrede initiatieven waar je terecht kunt met vragen over gezondheid en vitaliteit zoals het Platform Vitaal Rijk of de modules van New Health. Daarnaast een oproep aan departementen: neem contact op als je tips, ideeën of wensen hebt om de bespreekbaarheid van menstruatie en de overgang op de werkplek te verbeteren. Bijvoorbeeld vanuit arbobeleid, verzuimreductie, diversiteit & inclusie of vitaliteit. Hoe kunnen we elkaar versterken? De contactgegevens van het projectteam vind je hier.

Hieronder een paar kijkersvragen die tijdens het webinar niet aan bod kwamen door tijdgebrek, onderverdeeld op thema.

Over het onderzoek

Over het onderzoek onder rijksmedewerkers kwamen de volgende vragen binnen: zijn mannen in het onderzoek meegenomen en komt de perimenopauze ook aan bod?

Hoewel de term perimenopauze niet in het rapport voorkomt, geeft een deel van de respondenten aan dat zij menstrueren én in de overgang zijn. Dit houdt in dat zij in de premenopauze ofwel perimenopauze zijn. De term perimenopauze wordt overigens ook voor de periode rond de menopauze (= laatste menstruatie) gebruikt.

Voor het onderzoek zijn ook mannelijke leidinggevende rijksmedewerkers ondervraagd. Daaruit kwam bijvoorbeeld naar voren dat mannelijke leidinggevenden gebrek aan kennis ervaren en dat zij bang zijn privacy-grenzen te overschrijden. Op pagina 42 van het onderzoeksrapport is de verhouding mannelijke en vrouwelijke respondenten te zien.

Over inclusief werkbeleid

Over de rol van mannen en inclusief ofwel ‘gender smart’ werkbeleid kwamen diverse vragen en opmerkingen binnen. Welke impact hebben menstruatie- en/of overgangsklachten op je carrièreperspectief? Hoe start je het gesprek op je werk, met je mannelijke collega of leidinggevende? Is de wens om je werk in te delen naar je cyclus wel realistisch in een werksetting waar mannen zonder cyclus de norm zijn?

Overgangs- en menstruatieklachten raken de hele organisatie. Daarom is in het onderhandelingsresultaat CAO Rijk 2024-2025 afgesproken dat het bewustzijn over de impact hiervan bij iedereen moet worden vergroot. In diverse artikelen op het platform gaan wij hier uitgebreider op in. Lees bijvoorbeeld: Menstruatie en overgang bespreekbaar maken. Hoe doe je dat?

Over de medische vragen

Ook tijdens dit webinar werden diverse, soms persoonlijke medische vragen gesteld. Bij voorbeeld over stoppen met de anticonceptiepil, bloedonderzoek en orthomoleculaire supplementen, de relatie tussen oestrogeen en hart- en vaatziekten en het risico op een burn-out tijdens de overgang.

De informatie op het platform VerRIJK je Kennis is gericht op menstruatie en de overgang in de werkcontext en vervangt dus geen medisch consult. Er zijn wel enkele webinars waarin medische basisinformatie wordt gegeven, zoals die over de overgang (met gynaecoloog Dorenda van Dijken) of die over menstruatie (met gynaecoloog Peggy Geomini). Op beluister een van de podcasts.

Meer weten?

Houd het platform VerRIJK je Kennis: Menstruatie & Overgang in de gaten voor informatie en agendatips.